10 Oct

10 octombrie 2018. Elevii liceului teoretic ,,Mihai Eminescu’’ au participat la cel mai grandios proiect de coding din Republica Moldova, Code for the Planet Challenge. Acesta fiind o inițiativă a programului SuperCoders, care motivează copiii să utilizeze cunoștințele obținute în Scratch și vine să le explice obiectivele de Dezvoltare Durabilă ale ONU, prin crearea unor animații simple și pe înțelesul lor, privind măsuri ce pot ajuta la protecția mediului înconjurător. Fiecare participant a primit cadou un tricou, un sticker, un certificat de participare și buna dispoziție pentru întreaga zi de activitate. Atelierul a fost animat de profesoarea de informatică dna Țurcan S.
La final, au fost selectate două proiecte spre participarea ulterioară la concurs.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Scrieți un comentariu