01 Noi

În perioada 28 octombrie – 1 noiembrie 2018, un grup de elevi din clasele a IX-a și a X-a ai liceului au participat la cea de-a XV-a ediție a ”Lecturiadei publice pentru juniori și seniori”, care s-a desfășurat anul acesta în Ungaria. Elevii au format două echipe și, ghidați de profesoara de limba și literatura română Livia State, s-au confruntat cu semenii lor din alte 9 instituții de învățământ în baza romanelor „Farinheit 451” R. Bradbury ( clasa a IX- a) și „Cântecul mării” de O. Serebrian( clasa a X- XII). Echipele s-au întors acasă cu locuri de frunte: II pentru clasa a IX-a și I pentru clasa a X-a. Mai mult, eleva clasei a IX-a Cugut Beatrice s-a învrednicit de locul întâi la concursul individual ”Cel mai bun cititor al proiectului”. Felicitări!
Pe lângă concursuri, elevii au avut parte de un bogat program cultural: excursie la Budapesta, călătorie cu vaporul pe Dunăre, vizitarea Grădinii Zoologice de la Debrecen, odihnă la apele termale.

 1 2 3

Scrieți un comentariu