03 Dec

Vizita de răspuns a elevilor din clasa a X-a A a Liceului Teoretic cu profil de limbi străine ,,M. Eminescu”, însoţiţi de diriginta lor, profesoara de limba şi literatura română, Livia State, în cadrul Proiectului educațional transfrontalier ”Ambasadorii Limbii și Culturii Române” a coincis cu sărbătorirea Centenarului Marii Uniri. Aflaţi în inima României, în oraşul Miercurea-Ciuc, la Şcoala Gimnazială „Liviu Rebreanu”, liceenii au avut parte de surprize și de multe momente emoţionante. După întâlnirea festivă cu partenerii proiectului, activităţile au continuat în Parcul Central din localitate, unde elevii au depus coroane la Monumentul Eroului Român. Acestă călătorie a reprezentat o ocazie de a lega noi prietenii, de a dezvolta spiritul patriotic și de a slăvi eroii care au înfăptuit Marea Unire.

 1 2 3 4 5 6

 

Scrieți un comentariu