01 Dec

Evenimentele istorice ale anului 1918 au fost marcate de către elevii și profesorii din liceu prin diverse activități educaționale pe tot parcursul anului de studii. Săptămâna educației socio-umanistice, desfășurată în perioada 26.11-01.12.2018, a vizat scopul de a conștientiza adevărata istorie și de a dezvolta la elevi sistemul de atitudini și valori naționale. Săptămâna dedicată Centenarului Marii Uniri a culminat cu festivitatea „Marea Unire nu se uită niciodată”. Elevii claselor a IX-a – XII-a , îndrumați de profesorii de istorie doamnele Căpățină A. și Dan L., au demonstrat maximă inițiativă și creativitate „îmbrăcând liceul în haina de Mare Sărbătoare”. S-a trecut în revistă una dintre „paginile de aur” ale istoriei neamului românesc prin omagierea fruntașilor de o inteligență politică remarcabilă din Generația Unirii. Elevii din clasa a V-a D, îmbrăcați în costume naționale, au invitat pe toți cei prezenți la festivitate să urmeze îndemnul Generației pașoptiste prin „Hora Unirii”. Sondajul ”Ce înseamnă pentru mine Unirea?” a reflectat o atitudine matură și complexă față de evenimentul crucial, ce a constituit idealul și năzuința multiseculară a românilor. Mândri de onoarea de a fi contemporanii Centenarului Marii Uniri elevii au lansat îndemnul: ,,Cunoaște-ți istoria ca să știi cine ești!’’.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Scrieți un comentariu